Tak znie názov novej knihy – encyklopédie, za ktorej zrodom stojí Anna Minárová z Obýc. Jej veľkou vášňou a koníčkom je práve ľudová hudba, z čoho pramení, že sa folklóru aj venuje a to priamo z pozície vedúcej folklórnej skupiny Drieňovanka z Obýc vychádzajúcej z autentickosti minuločasových tradícií. Ako nám sama prezradila, spolu so súborom pravidelne vystupujú snáď vo všetkých regiónoch Slovenska, kde spoznávajú nové súbory hrdo sa prezentujúce rôznym propagačným materiálom. Presne tu sa zrodila myšlienka, ktorá stála za vznikom knižnej novotiny. Ukrýva v sebe prezentáciu existujúcich aj zaniknutých kultúrnych telies nášho kraja formou slova a fotografií z radu folklórnych skupín, folklórnych speváckych súborov, folklórnych tanečných súborov, detskej dychovej hudby, dychovej hudby, hudobných skupín, speváckych zborov, tanečných skupín, ľudového hovoreného slova a divadelných súborov.
Sobota 11. januára bol významný jej uvedením do spoločenského života, ktoré sa konalo v divadelnej sále zlatomoraveckého Mestského strediska kultúry a športu za prítomností hostí – primátora Zlatých Moraviec Ing. Petra Lednára CSc., poslankyne NSK Ing. Serafíny Ostrihoňovej, starostov obcí, vedúcich kultúrnych telies s ich členmi a všetkých tých, ktorí sú srdcom nášho rodného kraja. V rámci príhovorov k prítomným prehovoril primátor Peter Lednár, ktorý v prvom rade poďakoval za pozvanie a vyzdvihol fakt, že súbory svojou činnosťou dobíjajú pozitívnou energiou nielen jeho, ale zároveň aj sami seba. Dielo bolo pokrstené spolu s prianím: „nech láskavý Boh dá, aby takýchto kníh bolo ešte viac, nech tak, ako ste jednotné, lásky moje, vo folklóre, v hudbe, v tanci, vo všetkom, nech ste celému Slovensku príkladom“, rukami krstnej mamy Ing. Serafíny Ostrihoňovej šampanským.
Po oficiálnej časti príjemného popoludnia sa všetci ponorili do čara folklóru vytvoreného vystupujúcimi a zároveň v knihe figurujúcimi skupinami: Drieňovanka (Obyce), Rocháň (Sľažany), Babička (Zlaté Moravce), Cerianka (Lovce), Chočanka (Choča), Chyzerovčanka (Chyzerovce), Lupienok (Chyzerovce), Trnky (Chyzerovce), Kamenec (Machulince), Kolovrátok (Prílepy), Skerešovanka (Obyce), Sľažianka (Sľažany), Zlatňanka (Zlaté Moravce), pričom vedúcim za jednotlivé súbory bola odovzdaná kniha. Nezabudlo sa ani na hovorené slovo, ktoré nám v podaní strýca Izidora predviedol Milan Barabáš. Kniha poputovala aj do rúk vedúcich súboru Vozokanka (Veľké Vozokany), Lipa (Veľké Vozokany), Topoľanček (Topoľčianky), Ochotníckemu divadlu (Veľké Vozokany), a prítomným hosťom.
Oficiálne otvorenie akcie sa začalo pred vstupom do MSKŠ hrou dychovej hudby pod taktovkou Jána Kozolku, ktorá takýmto spôsobom chcela pozdraviť samotný krst knihy. Ukončení programu bolo pre prítomných pripravené formou občerstvenia, pri ktorom sa v uvoľnenej atmosfére medzi prítomnými spustila neviazaná, smiechom okorenená konverzácia.
Veľké poďakovanie patrí vydavateľke a spracovateľke Anne Minárovej, ktorá na stránkach knihy z celého srdca ďakuje tým, ktorí jej pomohli vydanie knihy zrealizovať bez nároku na odmenu, na úkor svojho voľného času, ako sama napísala, pre spoločný cieľ „vytvoriť dielo o nás a pre nás.“ Jej poďakovanie patrí menovite Ing. Petrovi Poljovkovi, PaedDr. Beáte Poljovkovej, Jánovi Kozolkovi, Jozefovi Hudecovi, Marte Benčaťovej, dcére Bc. Lucii Minárovej, vedúcim kultúrnych telies a starostom obcí.
Kniha Kultúrne dedičstvo Horného Požitavia v sebe ukrýva mravenčiu prácu a vďaka nej sa podľa pani Minárovej hrdo nesie štafeta kultúry do budúcna pre naše deti, vnukov a pravnukov. Napriek tomu, že vyšla v náklade 50 ks, už vo februári by ste ju mali nájsť na pulte niektorých kníhkupectiev.
informácie poskytla Anna Minárová
M. Petrovičová